HH President Cup 2020

09.02.2020

8.února odstartoval 21. ročník CEN 160 km President Cup - Al Wathba, UAE - 319 jezdců - poprvé jako národní soutěž, tentokrát bez české účasti. 

Zvítězila Layla Al Redha (Stáj Al Wathba) na uruguayském 10 letém podíl. arab. JIG MALAMBO průměrnou rychlostí 26,4 km/h. Současně s ní dojela syrská jezdkyně Masa Tombakji (stáj Al Wathba) na ABU OKO PERSIK. Po dalších třech minutách Abdulla Ghanim Al Marri (Stáj F3) dojel na 3.pozici s 10letou  podílovou ruskou ar. VOLKANE FEUILLEE po Medunec. Argentinská jezdkyně Catalina Baston (Stáj F3) na 10 leté klisně CLARITA SU průměrnou rychlostí 26,2 km/h dokončila na 4. místě. 

Na rozdíl od CEI závodů, kde byla minimální váha 70 kg, CEN podmínky stanovily min. váhu na 60 kg, což skýtá jistou výhodu pro rychlost a není divu, že přední místa obsadily jezdkyně (s výjimkou 3. jezdce Al Marri). Překvapením bylo také 5. místo 14 letého jezdce UAE Ebraheim Ali Sabeel Abdulkareim ALI, který má za sebou kvalifikace a jednu CEN 120 km. V President Cup jel na MISTICO X R, anglo-arab z Argentiny. 

Dokončilo 172 koní, elim. 147.  

Výsledky: 


Zahraniční účast byla limitována podmínkami souhlasu příslušné NF se startem jezdce a tím, že prokazatelně žije v UAE dle čl. 119.6 Všeobecných pravidel FEI.

Dále technické podmínky (soubor výše) specifikovaly nedovolené způsoby pobízení včetně elektrošoků, drátů atd., což na jedné straně ukazuje, že je vůle takové prohřešky trestat, na druhé straně vidíme černé na bílém, co všechno se ve jménu vítězství děje. 

Samozřejmě by byl President Cup mnohem zajímavější jako mezinárodní závod.