Dva světové šampionáty v San Rossore a tři šampioni

22.09.2019

18.-20. září se na cestách parku v San Rossore v Itálii prášilo od kopyt nejlepších vytrvalostních koní ve dvou šampionátech - juniorském a 7letých koní. V cílové rovině obou šampionátů i rámcové soutěže CEI2* 120 km vlála vlajka UAE. Zdánlivě snadná trať byla ve skutečnosti výzvou, hluboký písek střídaly kořeny na cestách v lese, kde bylo navíc velké dusno.

San Rossore je v Toskánsku ve střední Itálii, v krajině piníí, cypřišů a olivovníků - a milovníci vína jistě znají toskánské víno Chianti. Jednou z jeho provincií je Pisa se stejnojmenným hlavním městem a šikmou věží - a národním parkem San Rossore, kde se nachází dostihové závodiště s dlouhou historií. Jeho tvůrcem je velkovévoda Leopold II. Toskánský, který ho založil roku 1829 a který byl také svého času majitelem Zákupského panství. Park San Rossore má rozlohu 4800 ha.


Mistrovství světa 7 letých koní (CH-M-YH-E 120 7)

Kalia des Cygnes, Lepanto Guarranque
Kalia des Cygnes, Lepanto Guarranque

Začneme od mistrovství světa 7letých koní, protože pouze v této soutěži v rámci celého festivalu zaznamenala česká ekipa výrazný úspěch, když se v CEI2* 120 km postupně všechny české naděje rozplynuly. 

Klisna UMNYAH v konkurenci 62 koní dokončila na 29. pozici při průměrné rychlosti 16,1 km/h. Náročná trať s hlubokým pískem měla 4 kola - 40, 33, 27 a 20 km. O tom, že podmínky vůbec nebyly snadné, se můžete dočíst v rozhovoru s Lucií Škábovou ZDE.

Táňa Terberová - Lepanto Guarranque
Táňa Terberová - Lepanto Guarranque

Ve startovním poli jsme sledovali španělského koně LEPANTO DE GUADARRANAQUE se Španělkou Gil B. Carrera. Lepanto je španělský angloarab bez původu, kterého na mezinárodní scénu přivedla Táňa Terberová vítězstvím v CEI*80 km v Santa Eulalia (Por). Lepanto neměl jednoduchý začátek kariéry, trápilo ho vleklé zranění břicha, rána se špatně hojila, ale majitel v tohoto malého outsidera neztrácel víru. Oprávněně. Od prvního do posledního kola se Lepanto držel na druhé pozici za vítěznou KALIA DES CYGNES.  V posledních 20 kilometrech oba koně nasadili tempo přes 25 km/h a do cíle dojeli současně, čas 5:08:47, p. rychlost 23,32 km/h


Lepanto v průběhu závodu o trochu déle zklidňoval, do dalších kol startoval s dvou - tří minutovou ztrátou, jeho rychlosti v kolech tedy byly vyšší, aby neztratil kontakt s čelním jezdcem, a cílovou čáru už přecválali oba šampioni současně. Jaume Punti Dachs, do jehož stájí nyní Lepanto míří,  ocenil Táňu za její výkon a přínos pro kariéru vice-šampiona a nechal jí ho vést v uličce slávy, což byla od sběratele zlatých medailí ze šampionátů velká pocta a uznání české jezdkyně. 

Rychlé tempo má vždy svá pro a proti, ale Lepanto se s touto zátěží vyrovnal velmi dobře, podle slov Terberové:

Ve veterině vypadal výborně, na doping i z něj jsme odcházeli bok po boku a on celou dobu s ušima nahoru, úplně klidným dechem, rozcházel se na jedno mlasknutí. V boxe stál a hledal, co mám po kapsách, a žádal si drbání. Pak jsem ho ještě potkala odpoledne, když se šel pást a vypadal prostě jako koník v ohradě.

Klony útočí...  na bronz pro Francii

O 16 minut a 20 vteřin po obou šampionech projela cílem francouzská jezdkyně Melody Theolissat s C´PIERAZ DU VIALARET - a Francouzům to přece jen v San Rossore cinklo. Jméno koně není náhodné, otcem matky je PIERAZ Z CL, klon dvojnásobného světového šampiona Pieraze americké legendy Valerie Kanavy.

Rekapitulace MS sedmiletých

Startovalo 62 koní, dokončilo 30

 1. Suhail Ali Rashed Ali AL GHAILANI  -  KALIA DE CYGNES (UAE), fr. chov, Ar. 1/1 
 2. Gil BERENGUER CARRERA - LEPANTO DE GUARRANQUE (ESP), španělský bez p.
 3. Melody Theolissat -  C´PIERAZ DU VIALARET (FRA), francouzský chov Ar. 1/1
 4. Saleh Al Balushi  -  CALYPSA DE BONDRIE (OMA), nar. v Belgii, Ar. 1/1
 5.  Sonia Bourle - SADAYAH DE HOURYA (FRA), franc. chov, Ar. 1/1
 6. Louna Shuiten -  CHEM DES SAUVLONS (GER), bez. p. Belgie Ar. 1/1
 7. Mohammed Khalifa AL SOWAIDI - SA´ADA AL SHAQAB (KAT), franc. chov, Ar. 1/1
 8. Isabel NOGUEIRA - H-MILLENIUM ALFOUVA (POR), portugalský ch. Ar. 1/1
 9. Stefano Osip -  492 NERON (HR), nar.v Chorvatsku, ?
 10. Caterina DE MARCHIS  -  FILORENDRO (IT), nar. Itálie, Ar. 1/1


Mistrovství světa juniorů a mladých jezdců

Ani Mistrovství světa mladých koní, juniorů a mladých jezdců v San Rossore nepřineslo žádné velké překvapení v celkových výsledcích, naštěstí ani žádný exces v podobě fatálních případů. 

Juniorského šampionátu se zúčastnilo 105 jezdců z 18 zemí, dokončilo 68. Na medailových pozicích jezdci UAE těžili z francouzského chovu, v první desítce bylo 5 koní odchovaných ve Francii, po jednom pocházeli z Austrálie, Tunisu, Polska a Uruguaye a Španělska. 

Týmy

Zlatou brali jezdci UAE, kteří od začátku udali rytmus a rychlost, Španělé na druhém místě předvídatelně porazili zbývající část světa, domácí Italové získali bronz. Co se stalo s francouzským týmem? Tři Francouzi vyrazili v prvním kole rychlostí přes 26 km/h, aby se drželi čelní skupiny, dva jeli pomaleji, ale právě ti soutěž dokončili na 8. a 13. pozici. - týmová strategie fungovala až do posledního kola, kdy po třetím kole zbyli pořád ještě tři členové týmu, bohužel TYAH byla ve finální vet-gate vyloučena na chody a Francie tak přišla o bronzovou medaili, ze které se mohli nečekaně těšit Italové, kteří jeli víceméně na jistotu. Jezdcům UAE tak stačili jen Španělé, kteří nasbírali na vítěze celkovou ztrátu jen 15 minut.

Třetí Italové si po rozpadu francouzského týmu mohli dovolit na bronzovou medaili zaostat za vítězem celkovou ztrátou 2 a půl hodiny a čtvrtý tým světa - Belgie by musel zrychlit o celkových 6 hodin, aby byl v patách týmu UAE.

Na 5. místo je velmi hrdý tým Malajsie, jehož jezdci startovali na francouzských koních, na kterých si odjeli svůj druhý kvalifikační závod dva měsíce před šampionátem.

Na 6. místě dokončil tým Holandska, na 7. americký tým, který si dopravil své koně, 8. příčku vybojoval trojlístek švédských juniorů a ruské jezdkyně na italských koních skončily na místě devátém.

Výsledky týmů:

  https://data.fei.org/Result/ResultList.aspx?


Jednotlivci

Saeed Almuhairi získal druhý titul juniorského šampiona (Vallegio Sul Mincio 2017 s RABDAN /Persicko) a ve vteřinových odstupech za ním projel cílem zbytek týmu. Almuhairi vítězil opět v sedle arabského koně francouzského chovu, Bingo de la Tour (původ). 

 1. UAE - Saeed Salem Almuhairi - BINGO DE LA TOUR, čas 4:46:13 , prům r. 25,15 km/h
 2. UAE - Khalfan Shaheer Almazroui - KEESHAN D´AILLAS, 4:46:14
 3. UAE - Saif hmed Almazrouei - PERZAN , 4:4615
 4. UAE - Amer Daafoos Al Mansoori - CHOUF LAAJEB , 4:46,16
 5. UAE - Mhm Khamis Beljafla - HALEH, 4:46:17
 6. ESP - Jana Oms Quert - QUALIF DU PONCELET , 4:50:54
 7. ESP - Bruna Pujouls Aumatell - FOR FERRO , 4:50:56
 8. FRA - Cesar Donnais - QOHEYL , 4:50:56
 9. ESP - Anna Soler Vila - ELSHIR, 4:51:11
 10. ESP - Marc Vila Sabata - TBO DOBLE TITO , 4:53:41

Nejstarším a nejznámějším koněm první desítky je 15 letý Qualif du Poncelet, který se pohybuje na mezinárodní scéně devátou sezónu. V roce 2012 byl 7. na MS 8letých koní, pak startoval na WEG v Caen, kde bohužel s Mariou Alvarez Ponton ve třetím kole spadli. Na MS seniorů v Šamoríně byl svým 6. místem platným členem zlatého týmu Španělska (jezdec Angel Soy Coll), o rok později na MS juniorů a mladých jezdců ve Vallegio Sun Mincio dojel na 3. místě a podílel se na stříbrné pozici španělského týmu za UAE - a nakonec mohl zúročit svou kariéru loni na WEG Tryon nebýt pořadatelsko-funkcionářského šlendriánu. 6. místem a stříbrem španělského týmu na letošním světovém šampionátu dokázal kvality chovu du Barthas. Otcem Qualifa je Khadar / Persik, matkou Lima du Barthas / Djin Lotois.

Česká republika opět neměla na trati šampionátu žádného juniora (na úspěchy českých juniorů můžete zavzpomínat na přehledu níže), ale tradičně se dařilo Slovensku, Lucia Supeková jun. dokázala v boji s lavinou silných soupeřů z UAE, Španělska a Itálie obstát na 19. místě (její sestra Michaela zde loni získala stříbrnou medaili na ME juniorů). Lucia sedlala 8 letého F C HUSEIN z Argentiny, který loni na MS mladých koní v Šamoríně doběhl na 13. místě. Malá odbočka - FC Husein byl v majetku elitní argentinské jezdkyně Josephine Chas, u které z jejích úspěchů zmíním 22. místo na Světových jezdeckých hrách v Caen 2014 s RIVERWATCH , přičemž bylo velkým úspěchem tento šampionát s ohledem na trať vůbec dokončit (dokončila ani ne pětina startujících). Připomínám, že Riverwatch v roce 2011 vyhrál Tevis Cup včetně ceny kondice Haggin´s Cup s Jeremy Reynolds. Také dokončil 4 sto šedesátky v Dubaji, kam byl prodán (Původ )  

Výsledky jednotlivců:

https://data.fei.org/Result/ResultList.aspx?

Mistrovství světa juniorů a ml. jezdců ve vytrvalosti - přehled 

2005 - BAHRAJN - 120km

 • 127 / 59 dokončilo
 • Zvítězil Fahed Sulaiman Alazri (BRN) - LORMAR LORRAINE 21,3 km/h (JAR)
 • Výsledky: https://data.fei.org/Result/ResultList.asp...
 • V první desítce 3x UAE (dva junioři z rodiny Al Maktoum), 2x Bahrajn, 2x Austrálie (Castlebar), 1x Belgie, 1x Guatemala a 1x Francie

2007 - BUENOS AIRES

 • 57 / 38 dokončilo
 • V soutěži jednotlivců zvítězila Manuela Antonaccio (Uruguay) - METICHE
 • V soutěži týmů se umístilo 9 zemí v pořadí: 1. Uruguay 2. UAE 3. Brazílie
 • V první desítce 3xUruguay, 4x UAE, 2x Brazílie, 1xArgentina

2008 - OVIEDO (Španělsko)

 • 64 / 36 dokončilo
 • V jednotlivcích zvítězila Lucie Marin (FRA) - MAGIC OULD MAG (Mag-Aswan/Dielfa) 15,9 km/h
 • Týmy - 1.Francie, 2.Belgie, 3.Švýcarsko
 • Top ten 5xFrancie, 3xŠpanělsko, 1x Belgie, 1x Norsko
 • Výsledky: https://data.fei.org/Result/ResultList.aspx?...

20. Markéta Terberová - WELFARE (14,0 km/h)

2009 - BÁBOLNA

 • 93 koní z 23 zemí, dokončilo 67
 • V jednotlivcích zvítězil Hussain Ali Al Mazrouqi - SERGAI (po Barabas)
 • Top ten: 5x Francie, 2x UAE, 2x Maďarsko, 1x Švédsko
 • Týmy: 1. Francie, 2. UAE 3.Belgie
 • Výsledky: https://data.fei.org/Result/ResultList.a

18. Tereza Kucharská - CHOSITA

36. Kateřina Kyselá - POESIA

56. Silvia Lorenzová - MODEM 29

57. Kateřina Hemzalová - ARISTA

8. místo pro český tým (ze 13 týmů)

2010 - KREUTH

 • 51/ 31 dokončilo
 • Zvítězil Ahmed Ali Al Sabri - ALIZEE DE MARJOLAINE
 • Top ten: 5x Francie, 2x Belgie, 1x Velká Británie, 1x Portugallkso, 1x UAE
 • Týmy: 1. Francie 2. Belgie 3. Španělsko
 • Výsledky: https://data.fei.org/Result/ResultList.aspx?p=

14. Kateřina Hemzalová - ARISTA

15. Markéta Terberová - JOULIK DE VILLENEUVE

2011 - ABU DHABI

 • 76 / dokončilo 47
 • Zvítězil Martin Stirling (URU) - VENDAVAL
 • Týmy: 1. Uruguay, 2. Francie, 3. Austrálie
 • Výsledky: https://data.fei.org/Result/ResultLi

30. Natálie Terberová - JOULIK DE VILLENEUVE

31. Tereza Hrubá - WATAN

46. Miroslav Jadlovský - SIOUX DAKOTA

2012 - MONT LE SOIE

 • 61 / dokončilo 31
 • Zvítězila Mara Feola (IT) - GRIGALI
 • Top ten: 4x Francie, 3x Itálie, 1x Portugalsko, 1x Španělsko, 1x Holandsko (Marijke Visser - EOMER)
 • Týmy: 1. Francie 2. Itálie 3. Velká Británie
 • Výsledky: https://data.fei.org/Result/ResultList.aspx?p..

17. Natálie Terberová - JOULIK DE VILLENEUVE

26. Miroslav Jadlovský - SIOUX DAKOTA


2013 - TARBES

 • 86 / 49 dokončilo
 • Zvítězil Khalifa Ali Khalfan Al Jahouri (UAE) - MANSOURA 25,57 km/h
 • Top ten: 4x Francie, 2x UAE, 1x USA, 1x Uruguay, 1x Austrálie, 1x Holandsko (M. Visser - EOMER)
 • Týmy. 1. Francie 2. Belgie 3. Španělsko
 • Výsledky: https://data.fei.org/Result/ResultList.asp...

33. Kristýna Zahálková - AHMED

43. Natálie Terberová - JOULIK DE VILLENEUVE

45. Karolína Pflugová - KARSEN 1

7. místo v týmech

2014 - VERONA

 • 57 / dokončilo 28
 • Zvítězila Gil Carrera Berenguer (IT) - ZA´AMAH 21,28 km/h
 • Top ten: 3x Belgie, 2x Francie, 2x Španělsko, 2x Itálie, 1x Maďarsko
 • Výsledky: https://data.fei.org/Result/ResultList.as...

25. Karolína Pflugová - KADI