Dave Rabe a jeho 70 000 mil

09.01.2018

Dnes se přesuneme z pouště do kolébky vytrvalosti - do USA. Jednou z ikon americké vytrvalosti je 69letý sympaťák a bývalý poštmistr v důchodu Dave Rabe, který dosáhl úctyhodné sumy 70 000 vytrvalostních mil - to je 112 000 kilometrů v sedle na členitých tratích v Americe.

Jeho záznamy výsledků začínají roku 1985 úspěšným absolvováním Tevis Cupu. Nejtěžší vytrvalostní závod na 160 km si pak zopakoval ještě 14x. Šortky na fotografii nejsou náhoda, ale jeho běžná jezdecká výstroj. Obvykle jezdí problematické koně, které nikdo nechce. V roce 2009 vstoupil do síně slávy americké vytrvalosti (Hall of Fame, AERC). Kritériem pro vstup, o kterém rozhoduje komise AERC, je nejen výkonnost, ale také přínos této disicplíně v US. U Dava Rabeho rozhodovaly nejen tisíce mil, ale také jeho přátelská povaha a obětavost. Lidé mu fandili pro vstup do síně slávy na sociálních sítích - což se nedozvěděl, protože sám nemá ani počítač.

"Každý, kdo Dava zná, tak ví, že vždycky pomůže. Pomáhá čistit a značit trasy, odvést z nich vodu, odznačit trasy a spoustu dalších věcí, které je třeba udělat. Nevím, co bychom dělali bez Dava na XP a Sunrise Ranch rides.Dá se říct, že spoustu těchto jízd by se bez něj nekonalo.

Umí jezdit jakéhokoliv koně a je to špičkový horseman, který dokáže koně provést soutěžemi bez problémů. Neznám nikoho, kdy by dokázal zvládnout tolik mil a měl tak málo problémů."

Také mu s důvěrou majitelé svěřovali své koně do závodů. Věděli, že jejich kůň podá výkon, aniž by tím utrpěl nějakou újmu.

Má rád "zlobivé" koně. Jeho parťákem je už devět sezón White Cloud, se kterým už mají za sebou přes 9000 mil (cca 14400 km) - většinou 80 km, ale také 100 mil. Začátky s běloušem nebyly jednoduché. Původní majitelka si koně vzala z útulku, ale nezvládla ho. Dala ho Davovi, který si s ním v začátcích také užil perné chvilky, když s ním několikrát utekl a sundal ho. V roce 2012 se při jednom pádu z White Cloud zranil a od té doby nosí přilbu.