Koně se přehřejí 10x rychleji než lidé

22.11.2018

Fakt, že horko a vlhko je pro vytrvalost rizikové prostředí, je pro jezdce této disicplíny spíš nošením dříví do lesa. Poslední výzkum jen potvrzuje, proč je teplo v kombinaci se zátěží u koní tak nebezpečné.

Na katastrofu stačí 17 minut

U koní mnohem dřív než u lidí dojde k přehřátí a jsou náchylnější k negativním důsledkům teplotního stresu. "Stačí 17 minut střední intenzity zátěže v horkém a vlhkém počasí, aby teplota koně stoupla na nebezpečnou hodnotu. To je 10x rychleji než u lidí, " říká Profesor Michael Lindiger, odborník na fyziologii zátěže u zvířat na Univerzitě Guelph.

Jestliže teplota vyskočí z obvyklých 37-38 °C na 41 °C, teplota uvnitř pracujících svalů může být kolem 43°C, což je teplota, při které již začne docházet k denaturaci bílkovin.

Člověk má lepší chladič

Koně mají v tomto ohledu nevýhodu, protože:

  • jejich svalová hmota je oproti člověku mohutná a
  • během zátěže pracuje vyšší procento svalů.
  • Vypotí za chladného a suchého klimatu až 10-15 l potu, v horku a vlhku až 40 l,
  • ale jen 25-30 % potu je efektivních při ochlazování evaporací (odpařováním) - zatímco u lidí je chladící účinek potu odpařováním až 50 %.
  • Koncentrace solí v koňském potu je 4x vyšší než v lidském.

Koně se také zbavují tepla krátkými, rychlými dechy - ale podle Lindigera to má smysl jen tehdy, pokud je okolní teplota nižší aspoň o 5°C.

Tipy jak bojovat s horkem a vlhkem?

  • Hydratace
  • Elektrolyty (diskutabilní podávat během závodu, dnes od tohoto způsobu řada předních jezdců ustupuje)
  • Aklimatizace - vystavit ho horku 4 hod. denně, 5 dní v týdnu po dobu tří týdnů - ještě lepší je vždy druhou hodinu každý den trénovat
  • Netrénovat jen ráno nebo večer, když je chladno


Více zde: https://www.i-endurance.cz/news/kone-se-prehreji-10x-rychleji-nez-lide/

K vizuálnímu členění textu slouží obrázkové sekce

Kromě nadpisů vám s členěním textu na správných místech pomohou i obrázkové sekce. Jednotlivé odstavce vašeho článku oddělte obrázky, které vhodně doplní obsah.

And you can also use blockquote formatting to cite some wise words.

Váš text začíná právě zde. Klikněte a můžete začít psát. Veritatis et quasi architecto beatae vitae dicta sunt explicabo nemo enim ipsam voluptatem quia voluptas sit aspernatur aut odit aut fugit sed quia consequuntur magni.