142 kilometrů pouští v sedle Vie de Niellans / Tereza Kopecká

22.12.2018

Prestižní Al Maktoum Cup je takovým obřím zrcadlem pouštní vytrvalosti - vedle neuvěřitelných výkonů koní v čele, kteří prošli sítem tvrdého tréninku, negativ souvisejících s fatálními případy, pompéznosti a velké pozitivní i negativní publicity, jsou ve výsledkové listině jezdci (a je jich většina), kteří nejedou "dostih", ale svůj vytrvalostní závod, svou trať podle fyzických možností koně. Tomu odpovídá přístup i zážitek, což bych řekla, že charakterizuje všechny české jezdkyně - včetně Andrey Kopecké, která o tom napsala na facebooku a byla by škoda, aby zapadl v propadlišti postů.

Když jsem se dnes ráno rozhodla, že článek o Dubaji nebude jen tak obyčejným informativním textem, které obvykle v rámci úspory času vypouštím, netušila jsem, že se rozepíšu až tak, jak se posléze stalo, ale co víc, taky jsem netušila, že celou esej hloupým nedopatřením smažu. Pár hodin jsem to tu rozdýchávala, takže tedy pěkně od začátku....

Natrénovat koně na 160 kilometrů není vůbec jednoduchá záležitost, o čemž vypovídá i počet českých koní, kteří mají tuto úroveň splněnou a jsou momentálně aktivní. Není to jednoduché ani v podmínkách evropských pro závody evropské, natož pak v podmínkách evropských pro závody v UAE, kde se nyní teplotní rozdíly v porovnání s námi pohybují kolem 40 °C. Krom teploty bych jako zásadní úskalí tréninku zmínila ještě například povrch, který se simuluje velmi obtížně, obzvlášť v průběhu uplynulého mrazivého měsíce, příprava koně na počet startujících, se kterým se také jen tak nesetkáme nebo na několikadenní, velmi náročnou přepravu.

HH Sheikh Mohammed bin Rashid al Maktoum Endurance Cup je nepochybně jedním z nejprestižnějších a nejobtížnějších závodů v endurance a v dobré kondici s dobrým výsledkem jej mohou dokončit jen ti nejlepší z nejlepších.
Naší volbou byl VIE DE NIELLANS, 8letý angloarabský valach francouzského původu, který se velmi hrdě ujal svojí pozice a troufám si tvrdit, že lepšího koně jsme vyslat nemohli. Byť jsme byli vyřazeni, zcela spravedlivě, veterinární kontrolou po 4/5 kol a po 142 km v nohách, myslím si, že s výsledkem můžeme být spokojeni a i zmíněných 142 km na trase kolem Dubai International Endurance City je pro tak mladého koně úžasný výkon. V první řadě je každý závod obrovskou zkušeností a poučením, bez kterých se posouvat kupředu nelze. Vie je mladý kůň, má ještě hodně co dokazovat a já věřím, že taky dokáže.

Vzhledem k tomu, že vytrvalost není pouze o dobrém koni, nebo pouze o dobrém jezdci, nebo pouze o dobrých podmínkách, nebo pouze o štěstí etc., ale o kombinaci všech těchto částí, které dohromady tvoří celek a rozhodují o konkrétním výsledku, bych chtěla poděkovat Tereza Kopecká za moudré tempo, klidný přístup a opravdovou vytrvalost.

Děkuji také Táňa Terberová, která nelenila a podala nám pomocnou ruku, bez níž si ten den jen steží dokážu představit. Děkuji Rozálie Kopecká s níž jsme nejednou dovedly naše svěřence k vítězství.
Děkuji našemu nejúžasnějšímu řidiči, bez kterého bychom se jistě doslova "utopily v poušti" a nebyly bychom ani zpola tak efektivní, jak se nám dařilo.
Gracias a nuestro amigo Domingo Andres Cordoba tambien, por tus consejos antes de carrera y por tu ayuda en vetgate.
Thanks also to Melissa Bisoffi for absolutely amazing VIE, who deserves to be admired.

Děkuji taky všem, co tento článek dočetli až do konce, byť je mi líto, že první verze zmizela ve vzduchoprázdnu, byla rozhodně lepší.

A teď z Dubaje zpět do reality, k ostatním koníčkům a v mém případě taky hlavně do školy...


VIE DE NIELLANS / foto Tereza Huclová
VIE DE NIELLANS / foto Tereza Huclová