Yamamah

10.11.2018

Klisna australského chovu, původně se jmenovala Kurrajong Concorde se svou výkonností zařadila mezi nejlepší vytrvalostní koně na světě.

Světová šampionka z Normandie 2014, vítězka z ME Most 2013, individuální stříbro a týmové zlato z Mistrovství světa v Euston Parc 2012 - ve stejném roce dvě vítězství ve Open 160 km Dubai a Euston, v roce 2011 ještě v barvách Austrálie vítězka Tom Quilty Cup. (Foto Castlebarendurance.com)

Margaret Wade (Castlebar) ji zakoupila od jako dvouletou od Petera Cole. Od začátku její kariéry bylo jasné, že se jedná o výjimečnou klisnu - podívejte se na její začátky a hodnoty ZDE.

Chip Chase Sadaqa alias Wings


Po celou éru jeho působení a vytrvalostních tratích v 80. letech současně vytvářel dynastii vytrvalců. Byl vynikajícím příkladem původního účelového šlechtění výkonných arabských koní. Hovořilo se o něm jako o dokonale všestranném atletovi - je radost ho mít,je skvělé na něm sedět

Sadaqa, Wings, jak se mu říkalo, byl skutečným fenoménem vytrvalostních tratí. Každý, kdo s ním přišel do kontaktu, o něm hovoří s respektem. Byl pověstný tím, jak miloval jízdu a rychlost. Margaret Cole o něm jednou prohlásila: : "Jet na něm bylo jako na ptákovi, pohyboval se právě tak lehce a hbitě."

Chip Chase Sadaqa byl odchován u Pam a Tom Roydhause v Barthurst v Chip Chase Park v Novém Jižním Walesu. Plnokrevný arabský hřebec, mahagonový hnědák s hvězdou, šňupkou, s vysoko bílýma nohama a "křídly" (bílými znaky v oblasti podbřišníku). Jeho matku SILALA (Silver Spot - Rossala) zakoupili Roydhausovi jako mladou klisnu s hřebčína Fenwick. Dala 4 hřebečky a jednu klisničku - tyto její potomky najdeme v rodokmenu mnoha úspěšných vytrvalostních koní. Tím nejlepším se však stal poslední narozený hřebec. Sadaqa byl nabídnut v inzerci jako roček:

"... ojedinělá příležitost získat skutečně vynikajícího budoucího plemeníka, jaký je jen vzácně na prodej. Cena: 3000".

Peter Cole ho uviděl právě v tomto inzerátu v časopisu Arabian Horse News. Zalíbilo se mu oko mladého koně a rovnou ho koupil od Pam a Johna Roydhouse. Sadaqa je arabský kůň z 99,996% původem z hřebčína Crabbet z linie Kehailan Rodan. Pravděpodobně by exceloval jako výstavní kůň, ale slávu získal svými vytrvaleckými schopnostmi.

S Peterem Cole soutěžil 15 let - od roku 1981 - 1995, během kterých absolvoval 4.488 km, dokončil 48 z 54 soutěží, 14x zvítězil, 33x dokončil do pátého místa, 17x získal cenu kondice. V roce 1983 vyhrál Tom Quilty Cup a stal se šampionem Austrálie...

A začátky? V roce 1981 absolvoval dva závody jako čtyřletý, v pěti letech jel tři závody. V roce 1983 dvojice Col - Sadaqa stupňovala rychlost a začala vyhrávat. A byl to jejich 11. závod, který je zapsal do historie - jako šestiletý zvítězil v Tom Quilty Gold Cup. "Bujaře vyrazil do cíle s ušima našpicovanýma a zdviženým ocasem... a s váhou 103 kg dojel s náskokem 40 minut." Jeho tepové frekvence byly brilantní - 40, 44, 46, 44. Získal nejen vítězství, ale také Cenu kondice. O rok později byl v tomto závodě 2. s jiným jezdcem. V roce 1984 zvítězil v QSC Cheerabah 160 km, také držel cenu pro koně v kategorii heavy Weight, kdy od 80-160 km nosil neuvěřitelných 116 kg. Má také svou FB stránku, kde je spoustu fotek jeho předků.

V létě roku 2011 odešel na věčné pastviny. Bylo mu 34 let a dožil v Austrálii na Petera Tofta v Marburgu. 70% jeho potomků startuje úspěšně ve vytrvalosti, včetně nejtěžších., a to ho Peter Cole pouštěl na jakékoliv klisny bez výběru. Podle Tofta jsou koně po Sadaqa inteligentní, snadno ovladatelní i ze země včetně veterinárních kontrol, chtějí vyhovět."

Měřil 15,2 hh (157,5 cm KVH) , na fotografiích však vyvolával klamný dojem. Jednak proto, že jeho stálým jezdcem byl Peter Col, což byl urostlý muž, měřil přes 180 cm. Zadruhé, Sadaqa byl z hlediska stavby těla dokonale vyvážený.

Jeho první hříbě se narodilo, když mu byly necelé dva roky. V roce 2008 jeho potomci úspěšně dokončili 100 tisíc kilometrů, pokud přičteme vnuky, pak je to dalších 50 tisíc kilometrů.

V roce 1987 utrpěl zlomeninu bodcové kosti před závody a musel být operován. Když mu bylo 23 (2001), podstoupil operaci kvůli kolice. V roce 2007 měl chřipku a tomu bylo 31 let.

https://www.facebook.com/ChipChaseSadaqa

https://www.youtube.com/watch?v=AQUjfQWGm_c

Rajul Franklin

Matka Yamamah je nositelka krve Shahzady a dalších vytrvalostní linií a spojení s Wingsem se osvědčilo nejen u Yamamah. Pravým sourozencem Yamamah je např. Crystal Flyer, vítězka Tom Quilty Cup 2000 a jiných prestižních zábvodů v Austrálii a UAE, kde působila pod jménem YAMAMA. Dalším pravým bratrem je Castlebar Nimrod, 9. v President Cup Abu Dhabi 2013 při rychlosti přes 24 km/h.

Její stálou jezdkyní byla Kristie Taprell, která na konto svého vítězství s touto klisnou na blátivé a kopcovité trati Tom Quilty Cup 2011 prohlásila: "přejela kopce v Barossa Ranges jako kdyby jela po rovině". Po vítězství v TQC byla v plánu účast na MS v Euston Parc 2012, to však již proběhlo pod taktovkou UAE.

Po týmovém zlatu a stříbru v jednotlivcích se Yamamah se SH Rashid Dalmook al Maktoum stala evropskou šampionkou v Mostě 2013. Její průměrný RC činil 49 vteřin a do cíle přijela s náskokem 17,5 minuty. I přes velké pochyby mnoha lidí, zda tuto čtvrthodinu soupeři velkému šejkovi spíše nedarovali, je třeba vzít v úvahu, že tato klisna je skutečně výjimečná. Zda tyto vlastnosti předá i svému potomkovi Castlebar Cadabra, který loni v září absolvoval svůj první 40 km závod, to se ještě uvidí, ale údajně má před sebou velkou budoucnost.