Američtí jezdci falšovali údaje o vakcinaci

01.04.2020
Jeremy Olson
Jeremy Olson

Kuriózní případ řešil tribunál FEI 26. března. Známí vytrvalostní jezdci Jeremy Olson (31. na WEG v Caen) a neméně zkušená mezinárodní jezdkyně Ellen Olson zfalšovali datum vakcinace mezinárodních průkazech a použili razítko veterinářky, která jim ho před časem půjčila, aby si doplnili razítko v průkazu (dle domluvy si ho u ní půjčili, aby potvrdili vakcinaci, kterou skutečně prováděla, v době, kdy si objednala nové. Už jí ho nevrátili).

13.prosince 2018 si veterinářka Katie Weigman (dnes Katie Merkes) nahlásila FEI, že došlo k padělání záznamů o vakcinaci. Dále uvedla, že ji kontaktoval veterinář, aby se ujistil, že data v průkazech sedí, protože se mu zdály falšované. Merkes potvrdila FEI, že se nejedná o její podpisy. Jeden datum padl do doby, kdy už byla na mateřské a nepracovala a neprováděla tedy vakcinace. Kromě toho informovala FEI, že falšování údajů v průkaze je předmětem kriminálního vyšetřování v Iowě. 

Cílem falšování byla účast na mezinárodních závodech. Přestože vakcinace není zárukou infekce, je to povinný úkon, který všichni dodržují a jeho nedodržování ohrožuje zdraví koní. 

V souladu s čl. 169.6.4 a 169.1 Všeobecných pravidel FEI udělil tribunál tyto sankce: 

  1. Respondenti porušili čl. 169.6.4 a 169.1 PJS
  2. Oba respondenti jsou suspendování na dobu 18 měsíců ze všech aktivit FEI na nárdní nebo mezinárodní úrovni ode dne rozhodnutí.
  3. Oběma byla udělena pokuta ve výši 3000 CHF
  4. FEI zajistí, aby byly údaje v průkazech opraveny. 
  5. Každá účastník nese své náklady řízení

Pro Jeremyho Olsona se jedná o životní chybu, která ho bude mrzet. Zahodil vysoký sportovní kredit rodiny. Jeho otec začal s vytrvalostí v roce 1978, Jeremy jel svůj první závod na 80 km už v 7 letech. Jeremy také uspěl jako jeden z mála na těžké trati na Světových jezdeckých hrách v Normandii.