36. místo Nikoly Novákové v Prince Cup Ladies

16.03.2019

V Ladies se jezdí rychle, což je dané i tím, že minimální váha je v rozpise stanovena na pouhých 50 kg. Letošní debutantka na 120 trati v UAE, Nikola Nováková, která sedlala koně stáje Jumeirah FB VITTORIA, obstála na skvělé 36. pozici ze 178 startujících při průměrné rychlosti 22,99 km/h

Vítězka Aya Abdulla Redha IshaqAli na UTOUFA DE LAP dosáhla průměrné rychlosti 29,17 km/h, rychlost posledního kola 35,41 km/h, následovala zkušená Argentinka Cecilia Garcia na TOUFKA LA MAJORIE (29,12 km/h, posl. kolo 34,72 km/h). Jen zlomkově pomalejší a třetí na bedně skončila Martina Spelanzon - AWARRAN PARK STAR SHADOW (29,1 / 35,21 km/h). Trať měla 4 kola - 40, 35, 28 a 18 km. Závod dokončilo 84 dvojic.

A jaký byl "křest" pouštní stodvacítkou Nikoly Novákové?

S jakými pocity jsi do Dubaje odjížděla - věřila sis nebo jsi měla obavy? 

Samozřejmě jsem měla obavy a strach z toho, jestli to všechno zvládnu, protože to je úplně jiná úroveň než tady v Čechách, ale určitě jsem moc ráda, že jsem měla možnost získat v Dubaji nové zkušenosti. 

Jací byli koně - vyhovovali ti nebo jsi se musela hodně přizpůsobit? 

Přizpůsobit jsem se trochu musela, protože to byli zase úplně noví koníci, ale tak je to vždycky, když si sedáte na nového koníka. Jdete do toho s tím, že se budete muset přizpůsobit, protože každému vyhovuje něco jiného a jiný přístup. 

Bylo to pro tebe fyzicky a jezdecky hodně náročné? To jen k tomu, že se mnozí lidé domnívají, že dostaneš nachystaného koně a vezeš se...  

 Upřímně jsem z toho měla hrozný strach, protože mi přišlo, že moje fyzička přes zimu trošku upadla a najednou jsem měla odjet 120 km v horku a poušti. Proto jsem se snažila jezdit tréninky co nejvíce, i když samozřejmě vím, že během týdne koně na 120 km určitě nepřipravím. První kolo pro mě bylo rozhodně nejtěžší, protože kobylka měla spoustu sil a chuť utíkat, takže bylo opravdu náročné najít tempo, které by vyhovovalo nám oběma. Do druhého kola jsme vyjížděly opět s velkou chutí dopředu, ale tentokrát už jsme obě věděly, co od sebe očekávat, a kobylka byla opravdu úžasná. Moc jsem si s ní celý závod užila a mám obrovskou radost, že jsem ji mohla dovést do cíle její první 120 v tak úžasné rychlosti. Do posledního kola jsem vyrážela s tím, že mám běžet podle kobyly a dovést ji zdravou do cíle. Většinu kola jsme běžely samy a o to těžší to pro ni muselo být, ale byla skvělá. Mám z toho opravdu obrovskou radost. 

Co jsi si z těchto závodů odnesla za asi největší zkušenost? 

 Velkou zkušeností pro mě rozhodně byl start v tak velkém množství koní, protože s tím se v Čechách určitě nesetkám. Jako obrovskou zkušenost také považuji už jen to, že jsem se mohla postavit na start a být součástí toho všeho, protože úroveň tohoto sportu je tam úplně jiná a myslím si, že to stálo za to. Jsem moc ráda, že jsem viděla celý průběh závodů a mohla se zapojit jako jezdec i crew. 

Děkuji za rozhovor.


Články z předchozích ročníků:

https://i-endurance.webnode.cz/news/tana-terberova-24-v-dubai-crown-prince-ladies-cup-cen-90km/

https://i-endurance.webnode.cz/news/tana-leti-pousti-90km-za-3-a-pul-hodiny/