Počátky rovinových vytrvalostních dostihů v UAE

z magazínu RaceWeek 6/1995

Po pozitivních ohlasech první sezóny v UAE se zdá, že budoucnost "long distance flat racing" je zajištěna. „Je to zcela jiný druh sportu, který se velmi rychle rozvíjí a těší mě vidět tolik našich lidí, jak trénují a jezdí,“ říká šejk Mansoor bin Zayed al Nahyan. „Doufám, že jsme dosáhli bodu, kdy bude sport lépe organizován a závody by mohly být na programu každých 14 dní.“

Dalším nadšencem a podporovatelem této disciplíny je šejk Sultan bin Khalif Al Nahyan, ředitel jezdecké a dostihové federace UAE, který prohlásil: „Organizace rovinových vytrvalostních dostihů se zlepšuje s každým závodem.“

Organizační výbor má plné ruce práce s přípravou kalendáře na další sezónu, který by měl zahrnovat dvacet závodů.

Poslední vytrvalostní dostih se konal na konci dubna. Počasí už nebylo zdaleka ideální, ale v době startu teploty klesly na rozumnou hodnotu. Byl to katarský žokej – šampion Talib Al Saaq, který prokázal svůj talent na Belvedere Laska. Tento čtvrtý závod  dostih  patřil k tomu nejlepšímu z celé sezóny, byl  po stránce organizace lepší než dostihy na začátku zimy.

Dostih byl odstartován a velký počet jezdců vyrazil rychlostí přímo sebevražednou, ale ti rychle odpadli. Al Saaq zúročil zkušenosti, které mu zajistily třetí místo v Qatar International Desert Marathon. Setřásl soupeře a  28km dlouhou trať pokořil v čase 44:33, což  odpovídá rychlosti 38 km/h. Šejk Hamdan bin Mohammed Al Maktoum s Najwaan dokázal, že věk není překážkou a skončil na čtvrtém místě.

Zlepšování v průběhu sezóny ukázalo, že tenhle fascinující a vzrušující jezdecký sport má budoucnost.

Stáje v písku

(Matt Howart a Steve Best, Al Wathba)

Během pouhých šesti měsíců šejk Mansoor Bin Zayed Al Nahyan vybudoval jezdecké tréninkové středisko, které by podle jeho slov mělo být vlajkovou lodí této disciplíny. Vytrvalostní rovinové dostihy zažívají v UAE rozkvět a účastníci je berou vážně. Jezdci a koně, kteří je jezdí pravidelně, potřebují zázemí pro to dosažení a udržení špičkové výkonnosti. První centrum pro vytrvalostní dostihy se nachází v pouštní oblasti Al Wathba, jen hodinu a půl od rychle se rozrůstající metropole Abu Dhabi.

Zamíříte do pouště a asfaltka přechází na dráhu, která se vine mezi dunami a pak se před vámi objeví na vrcholu vzdálené duny bílé siluety budov a když k nim dojedete, ocitnete se rovnou před hlavním centrem vytrvalostních dostihů v UAE.

A tady mezi dunami je také základna trenéra vytrvalostních koní Ali Al Amriho.

„Letošní zimu jsme položili základy vytrvalostních dostihů a snad teď budeme moci vytvořit pravidla, kterými se budou řídit,“ říká Ali Al Amri. „Vytrvalostní rovinové dostihy vyžadují vytrvalost jako u vytrvalostních jízd, ale bez povolení přecházet místy do klusu nebo do kroku. To znamená, že aby byli úspěšní, musí být v lepší formě než vytrvalostní koně.“

Současnou hvězdou stáje je sedmiletý anglo-arab Rahal,který dvakrát v UAE vyhrál, pokaždé ho jel  Obaid Ghadeer Al Thahiry.

„Je to fantastický kůň, je radost ho trénovat,“ říká Al Amri. Pětikilometrový tréninkový okruh a bazén jsou vymoženosti, díky kterým jsou zdejší svěřenci v tak skvělé kondici.

„Každý z nich trénuje 6 dní v týdnu přes 25 – 30 km, což může být jednotvárné, proto to můžeme zpestřit tréninkem v bazénu,“ prohlásil Amri. „Také máme v plánu uvnitř tréninkového okruhu udělat pastvinu, aby koně měli možnost být venku a relaxovat“, dodává.