Austrálie - Shahzada Cup

Shahzada 400 km Memorial Test

25. – 29. srpna nepršelo jen V Normandii – ale také trať slavného pětidenního závodu poznamenala voda.  „Shahzada“, závod pojmenovaný po arabském hřebci importovaném v roce 1925 z Anglie do Austrálie. Divokou krajinou, deštným pralesem, po skalách i stepí musí jezdci a koně zvládnout denně 80 km, při dvou veterinárních kontrolách každý den, přičemž jsou tyto kontroly velmi přísné. Pro mnoho Australanů je Shahzada vrcholem vytrvalostní sezóny (ale nezapomeňme ještě na Tom Quilty Cup). Motto závodu „Dokončit znamená zvítězit“ se zde bere vážně – i když se samozřejmě  také závodí.

Závod se koná v historickém St.Alban v Novém Jižním Walesu v Austrálii. 400 km/5 dní – kvalifikován a umístěn může být pouze jezdec, který dokončil všech pět dní.  Letos se závodu zúčastnilo 57 jezdců a 27 z nich pětidenní maraton dokončilo. Zvítězil Ian Curtis na Blakes Heaven Summer Wind v celkovém čase 35:02, na druhém místě v čase 35:56 Narelle Childs s Halo Kazaam.  Závod úspěšně zvládli i 4 junioři, Jospephine Jansen na Windaroo Devina Glamour na 4. dojela čtvrtá. Karen Rhodes na 15. místě obdržela svou 19. přezku Shahzada, na šestnáctém místě Marg Boland a Rosebrae Cameo získali cenu Best Managed Award.

O Shahzadě se hovoří jako o nejdelším vytrvalostním závodě na světě a postupem času poutá pozornost jezdců i z jiných kontinentů.  A koho tento memoriál připomíná? Fenomenálního hřebce Shahzadu – a není náhoda, že se jeho jméno vyskytuje i v rodokmenu  v současné světové šampionky z Normandie – klisny Yamamah.

Mnoho nejlepších australských vytrvalostních koní má ve svém rodokmenu tohoto hřebce. V průběhu let byla krevní linie Shahzady kombinována s několika nejlepšími koňmi z Crabbetu a ještě nedávno se chovatelé snažili  zlepšit chov přilitím krve nejlepších koní z Egypta, Španělska, Ruska a USA.

Shahzada - úspěšný vytrvalec a plemeník

Arabský hřebec, bělouš Shahzada, se narodil v roce 1913 v hřebčíně Mr. H. C. Stephense v Anglii. Jeho otcem byl MOOTRUB,, kterého si pořídil generál Johny Hill v Indii krátce po svém příjezdu z Arábie. Vyhrál řadu dostihů v Indii a mnoho šampionátů a cen ve Velké Británii. Matka Shahzady RUTH KESIA (dcera pouštní klisny Kesia) pochází z Gamassa Sabaa Anazeh od majora Roberta Uptona. Klisny z tohoto kmene byly známé pro svůj krásný uvolněný klus.

Shahzada v roce 1920, 1921 a 1922 testoval své schopnosti ve 250, 300 a 500 mílových 5 denních závodech – tedy  ještě v Anglii. Vyhrál první a poslední závod, ve druhém byl druhý. Údajně urazil oněch 300 mil za 37 hodin a 29 minut jízdy a nesl 14 kamenů, což obnáší 89 kg. Yamamah koluje v žilách krev tohoto hřebce ze strany matky jejího otce.

Shahzada byl plně vytěžen jako plemeník a podle svazku 1 plemenné knihy mělo tohoto hřebce 40% ze 394 registrovaných koní ve svém původu.

K jeho nejslavnějším potomkům patří SIRDAR, šampion Sydney Royal v roce 1934, GENGHIS KHAN, ISHAMAEL, PRINCE NEJD,   vnuci DARINTH (Sirdar/Judith) a ZADARAN (Princ Nejd/Yenbo). Známí plemeníci DELOS a AETHON (šampion arabských koní „Royal“ v letech 1970- 1974 a znovu v roce 1976), oba mají v původu Shahzadu stejně jako výborní vytrvalostní koně STONY, SHIEKE.